Find service provider by name

Name of service provider or institution to find.
Name Service(s) provided Region Operating district(s)
Maata-N-Tudu Association Women Empowerment, Human Rights, Microfinance UPPER EAST Three Northern Regions
SINGH AFRICA Community Empowerment, AGRIC EDUCATION AND TRAINING UPPER EAST
TRAX Program Support training of youth and farmers in sustainable agriculture, Environmental conservation, Food security UPPER EAST
Programme for Rural Integrated Development Environmental conservation, Health related issues UPPER EAST
Action on Disability and Development Community Empowerment, Advocacy UPPER EAST
Zuuri Organic Vegetable Farmers’ Association Organic vegetable farming, Environmental conservation, Capacity Building, Agricultural Extension Services UPPER EAST Bindiru, Garu, Bawku West
Community Self Reliance Centre Environmental conservation, Education on Health issues, Trade programmes, Capacity Building for Farmers, Agricultural Extension Services UPPER EAST Bolgatanga Municipal District, Bongo District, Garu-Tempane District, Binduri District, Talensi District, Nabdam District
Integrated Apiculture and Environmental Protection Apiculture, Environmental conservation UPPER EAST
Centre for Sustainable Development Integration Advocacy, empowerment, Income generation UPPER EAST
Participatory Action for Rural Development Alternatives Capacity building on Agriculture Production, Environmental issues, Education on Health issues UPPER EAST
Trade Aid Integrated Capacity building on Agriculture Production UPPER EAST
Farmer Training Center Capacity building on Agriculture Production, Buiness Development, Micro-finance UPPER EAST
Centre for NO-TILL Agriculture Technical Training on conservation Agriculture ASHANTI Amenhyia
Voluntry Service Organization (VSO) Demonstration on plantain, maize and vegetables, nutrition ASHANTI Ahafo Ano North
Family support lifeline Extension service, Child Labour Issues in Agriculture, Savings and Loans ASHANTI Ahafo Ano South
Farmersys Agricbusiness Solutions Limited Extension Services, Nano Credit ASHANTI KMA, Bosomtwe, Ejisu-Juaben
Mankranso Methodist Child Development Centre Production, Training ASHANTI Mankranso, Bronikrom, Beposo
Kokoo Pa Good Agricultural social and economic practices ASHANTI Ahafo Ano South
Form Ghana Production ASHANTI Offinso North
Cocolife Production, Livelihood ASHANTI SEKYERE EAST
Ghana Sumatra Ltd Provision of agro-input to farmers, especially germinated oil palm seeds., Capacity building for farmers in good agricultural practices in oil palm production CENTRAL Assin North Municipal and Assin South District
Unicom Extension services in good agronomic practices in cocoa production, Livelihood programmes/ Marketing services CENTRAL Upper Denkyira East, Upper Denkyira West, Twifo Atti-Morkwa, Twifo Hemang Lower Denkyira, Assin North
Cocoa Abrabopa Livelihood programmes/ Marketing services CENTRAL Upper Denkyira East, Upper Denkyira West, Twifo Atti-Morkwa, Twifo Hemang Lower Denkyira, Assin North, Assin South, Asikuma Odoben Brakwa, Ajumako Enyan Essiam, Agona East, Agona West, Gomoa East, Abura Asebu Kwamankese, Komenda Edina Eguafo Abrem
Compassionate International Facilitate formation of farmer groups, Micro-credit CENTRAL New Ebu in Abura Asebu Kwamankese District
Central Regional Development Commission (CEDECOM) Facilitation of farmers capacity development in non-traditional farming businesses, crop farming and agro-forestry CENTRAL All the 20 Districts of the Central Region

Pages